E. vermicularis uuring anaalkaapelt (XXX-E vermicularis-m)
Täiskasvanud naaskelsaba e Enterobius vermicularis elab jämesooles ja pärasooles. Nakatumine toimub parasiidi munadega saastunud käte kaudu. Munad säiluvad keskkonnas 20 päeva. Enterobioosiga patsiendi põhilisteks kaebusteks on eosinofiilia ja sügelemistunne
anaalpiirkonnas. Kuna emane parasiit muneb perianaalsetele voltidele, siis sobib uuringuks just anaalkaabe. Uuringu näidustuseks on enterobioosi diagnostika ja ravi tõhustuse hindamine.
Parasiitide uuring roojas (St-Ussnugiliste munad-m)
Parasiitide mikroskoopiline uuring roojas võimaldab avastada seedetrakti parasiite: ussnugilisi, algloomi, nende mune ja osiseid. Uuringu näidustuseks on kroonilised kõhuvalud ning kõhulahtisus eesmärgil diagnoosida helmintoos või hinnata ravi tõhusust. Helmintoosi kahtlusel tuleb teha uuringut korduvalt vähemalt kolmel päeval.
Peitveri roojas (St-Hb panel)
Peitvereks nimetatakse veritsust seedetraktist, mis on patsiendile teadmata. Vereeritus suureneb vanusega ja on meestel suurem kui naistel. Erinevate haiguste korral võib veritsus seedetraktist suureneda. Uuring tuvastab eeskätt seedetrakti alaosa veritsust ning on kasutusel ka jämesoolevähi sõeluuringu esmaliini testina.
Kalprotektiin (St-Calpro)
Kalprotektiin on kaltsiumit ja tsinki siduv valk. Sooletrakti põletiku korral kalprotektiini hulk
roojas suureneb. Uuring võimaldab eristada orgaanilist kahjustust maos, peen- või jämesooles
(Crohni tõbi, põletikuline soolehaigus, kasvaja, bakteriaalne gastroenteriit, ravimitest
indutseeritud enteropaatia) funktsionaalsetest häiretest (ärritatud soole sündroomist).