KOMPUUTERTOMOGRAAFIA (KT)
Kompuutertomograafia on röntgenoloogiline uurimismeetod, mis võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Kasutatav kiirguse hulk uuringul on suurem kui tavalise röntgenuuringu puhul, seetõttu tehakse kompuuteruuringut vaid kindlal näidustusel.
KT abil pandud diagnoos võib välistada diagnostilise kirurgilise lõikuse või proovitüki opereerimise.
KT abil saab eristada normaalset kudet haiguslikust, mis on oluline kiiritusravi planeerimisel.
Radioloog suudab KT-kujutise põhjal selgitada välja paljude haigusseisundite põhjuse, misjärel saab kiiremini asuda ravi juurde ja jäävad ära võimalikud tüsilikumad lisauuringud. Erinevalt tavaröntgenist võimaldab KT hästi eristada erinevaid kudesid (nt. luud, kopsud, pehmed koed ja veresooned).
KT uuring on kiire ja lihtne. See on eriti oluline erakorraliste haigete uurimisel.
KT abil saab kiiresti avastada sisemisi vigastusi ja verejookse ning seejärel kiire raviga päästa elu.
Ioniseeriva kiirguse mõjutusele on enim tundlik kasvav organism, seetõttu ei ole raseduse ajal ja väikelastel kompuuteruuringud ilma vältimatu meditsiinilise näidustuseta lubatud.
Naine, kes on rase või kellel on kahtlus, et ta võib olla rase, peab uuringule suunavat arsti sellest kindlasti teavitama!
Patsientidele, kellel on kinnise ruumi kartus ehk klaustrofoobia ei ole võimalik teostada kompuuteruuringut.
Erinevate organite paremaks eristamiseks on rindkere, kõhukoopa ja vaagnapiirkonna uuringutel tavaliselt vajalik veeni süstida joodi sisaldavat röntgenkontrastainet. Selleks asetatakse patsiendi veresoonde kanüül, mille kaudu kontrastainet süstitakse. Kontrastaine süstimise ajal võite tunda kuumatunnet.
Joodi sisaldav röntgenkontrastaine võib harvadel juhtudel tekitada allergilisi reaktsioone. Kui Te teate, et olete allergiline joodi või mõne muu ravimi suhtes, palume sellest teavitada raviarsti ja ka kompuutertomograafia kabineti tehnikut.
NB! Kõhukoopa uuringu eel võetav suukaudne kontrastaine antakse KT- kabinetist suunava arsti poolt kirjutatud saatekirja olemasolul.
Kui Teile on määratud kõhukoopa või väikevaagna uuring, siis vastavalt diagnoosile on vajalik juua 3 tundi enne uuringut umbes 1 liiter vähese kontrastainesisaldusega vett 1 tunni jooksul. Teatud uuringute puhul kontrastainejooki jooma ei pea, vajadusel palutakse Teil juua vett enne uuringut.
Uuringu ajal lamate uuringulaual, mis liigub osaliselt uuringuaparaadi sisse. Oluline on lamada liikumatult, muidu langeb uuringul saadavate piltide kvaliteet või uuring ebaõnnestub täielikult.
Uuringut teostav radioloogiatehnik läheb uuringu ajaks kõrvalruumi, kust tal on Teiega nägemis- ja kõneühendus.
Enne uuringut selgitatakse Teile põhjalikult kuidas uuringut teostatakse.
Uuringu päeval pärast kompuuteruuringut on soovitatav juua 1- 2 liitrit vedelikku , et kontrastaine väljuks kiiremini organismist.
Peaaju uuring ei vaja eelnevat ettevalmistust!
Küsimuste tekkimisel palume võtta ühendust meie kabinetiga telefonil 322 9725 või mobiiltelefonil 5866 7757.