Mäda, haavaeritis, koevedelik jne
Haava- ja pehmete kudede infektsioonid
Materjalide uurimisel on väga tähtis teada kust (anatoomiline piirkond) on proov võetud ja patoloogilise protsessi iseloomustus (primaarne või sekundaarne, äge või krooniline). Eelistada tuleb natiivset materjali (mäda, koetükid, koevedelikud). Tampooniga võetud proovid on vähem soovitatavad, ja peavad olema kindlasti saadetud laborisse transportsöötmes. Transport +4˚C juures.
NB!Mida suurem on materjali kogus ja mida kiiremini see laborisse toimetatakse, seda suurem on tõenäosus, et ka materjalis olevad tundlikumad anaeroobid säilivad eluvõimelistena.
Kõige sobivam materjal mikrobioloogiliseks uuringuks, kui ta on võetud sügavalt haavast nekrootilise ja terve koe piirilt. Selline analüüs peegeldab kõige paremini infektsiooni tekitajate kvantitatiivseid suhteid.
Makroskoopiline hinnang
Hinnatakse järgmiseid parameetreid:
- Värv – püotsianiin jt pigmendid, veresisaldis (Pseudomonas)
- Konsistents – vedel või paks (streptokokilise infektsiooni korral – vedel, stafülokokilise infektsiooni korral reeglina – paks)
- Lõhn – ebameeldiv lõhn anaeroobse infektsiooni korral
- Graanulite sisaldis – Actinomycosis
- Fluorestsents UV valguses – ainult aju- või kopsuabstsessi korral (Bacteroides melaninogenicus´e korral – punane fluorestsents).
Mikroskoopilise uuringu tulemused teatatakse raviarstile telefoni teel juhul, kui:
- mäda on elutähtsast organist (aju, kops, maks )
- mikroobi välimus on diagnostiline (Staphylococcus, Streptococcus, Clostridium või Fusobacterium)
- avastatud spetsiifilised miroobid (Mycobacterium, seened, aktinomütseetid ).