Tervitav pai hingamisteedele!
Mis on soolaravi?
Haloteraapia («halos» on kreeka keeles sool) on ravimeetod, kus patsient on kuiva soola-aerosooli keskkonnas.
See raviviis sai arvatavalt alguse 1843. aastal Poolas, kus uuriti soolakaevurite tervist. Selgus, et kaevurid ei põdenud hingamisteede haigusi. Tookord nimetati seda kooparaviks. Sakslased avastasid soola raviomadused I maailmasõja ajal, kui soolakoobastesse varjunud inimesed said leevendust astmale. Soolaravi on Euroopas kasutusel juba üle 50 aasta.
Näidustused: Soolaravist saab leevendust hingamisteede haiguste, astma, kõrvahaiguste, nahapõletike, akne ja nahaekseemide korral. Soolaravi on näidustatud inimestele, kellel esineb – bronhiaalastma – pikale veninud äge ülemiste hingamisteede haigus – krooniline farüngiit, krooniline tonsilliit , krooniline põskkoobaste põletik, krooniline adenoidiit – bronhiit, mis on kestnud rohkem kui kaks nädalat – krooniline bronhiit – retsidiveeruvad bronhiidid ja kopsupõletikud – sagedased viirusinfektsioonid – pollinoos ehk heinanohu – atoopiline dermatiit – psoriaas – naha mädainfektsioon – akne
Soolaravi ravitoime: Soolaravi on aerosoolteraapia. Peamiseks ravifaktoriks on keskkond, mis on küllastatud keedusoola kuiva aerosooliga. Soola kontsentratsioon on tavaliselt õhus 0,1 — 1,5 mg / m3. Soolakambri lagi, seinad ja põrand on kaetud soolaga. Soolakambri kuiv aerosool pihustatakse ruumi spetsiaalse soolageneraatori abil.
Soolaravi parandab hingamisteede läbilaskvust, vedeldab lima ning mõjub desinfitseerivalt. Seega sobib see ravi kõigile, kel on ägedad või sagedased nina- ja neelutõved. Ladestudes hingamisteedele, hävitab sool seal pesitsema asunud mikroobe ning tõstab immuunsust. Soolakambrisse on soovitav minna neil, kes on korduvalt hädas olnud bronhiidi või põletikuliste kopsuhaigustega. Sool kergendab köhimist. Nohused arstid, kes on kabinetti kasutanud, tunnistavad, et nina avanes juba seansiga. Soolaravi toimel suureneb rögaeritus, paraneb kopsude ventilatsioon. Paraneb ninahingamine, väheneb limaskesta turse allergilise nohu ja põskkoopa põletike korral. Allergilised nahahaigused ja nahalööbed leevenevad. Soolaravil on närvisüsteemi rahustav toime, mistõttu sobib abistava meetodina stressi, depressiooni ja neuroosilaadsete seisundite leevendamiseks.
Vastunäidustused: Soolakambrit ei rakendata kõrge palaviku, tuberkuloosi, kopsumädaniku, dekompenseerunud kõrgvererõhktõve, veriköha või ägeda viirushaiguse puhul. Teisi ravimeetodeid peaksid eelistama ka neeru- ja vähihaiged.
Ravikuur kestab 10 päeva, üks protseduur lastele on 15 minutit, täiskasvanutel 30 minutit.
Hind täiskasvanule 10.00 eurot, lapsele 6.00 eurot (lapse puhul saatja tasuta) ühe protseduuri eest.
Tervisekassa tasub soolakambri protseduuride eest bronhiaalastma ja kroonilise bronhiidi diagnoosi korral. Vajalik on eriarsti saatekiri (taastusarst, kopsuarst, lastearst vm spetsialist). Perearstile selle teenuse eest ei tasuta, seega perearsti saatekirja alusel haigekassa poolt rahastatavale teenusele ei pääse. Soolakambriravi saab osta tasulise teenusena, saatekirja sel juhul ei nõuta.
Täiendavat infot jagab ja protseduurile registreerib taastusraviosakonna tel 523 7922.