Kurgulima, kurgumäda
Kurguinfektsioonid võivad olla bakteriaalsed, pärmseente poolt tekitatud, enamus neist aga on viirusliku etioloogiaga. Võivad olla ka klamüüdiate ja mükoplasmade poolt tekitatud farüngiidid. Bakteriaalsetest tekitajatest on kõige olulisem b -hemolüütiline streptokokk (A grupp) = Streptococcus pyogenes. Farüngiidi tekitajateks võivad olla ka teiste gruppide b -hemolüütilised streptokokid (C,F,G) ning Arcanobacterium haemolyticum (sageli farüngiitide korral teismelistel). Tingimata patogeensed tekitajad on ka mõned Corynebacterium’i liigid (C.diphtheriae, C.ulcerans), kuna nad on võimelised produtseerima eksotoksiini (positiivne toksigeensuse proov). Paratonsillaarse abstsessi korral võib tekitajaks olla ka Staphylococcus aureus, sageli ka anaeroobid. Ägeda epiglotiidi korral võib olla isoleeritud Haemophilus influenzae gr.B , aga sellisel korral peab kindlasti võtma ka verekülvi. Arsti eritellimusel võib otsida kurgust ka Neisseria gonorrhoeae´d.
Juhul, kui patsiendil esinevad katud või haavandid suus, võib tegemist olla VINCENT´i infektsiooniga. See on harvaesinev infektsioon, mis levib väga kiiresti suus, tekib tselluliit ilma abstsessita. Lümfoidne kude ei ole kahjustataud. Algab mõlemapoolne submandibulaarne ja sublingvaalne protsess.
Preparaadis otsitakse anaeroobe ja fusiformseid mikroobe, spiroheete, esineb ka väga palju leukotsüüte. Preparaat valmistatakse tampoonilt ja värvitakse GRAM´i järgi.
Pikemat aega mitteparanevad haavandid suus viitavad seeninfektsioonile (histoplasmoos, blastomükoos!).
Kui suulimaskestal esinevad valged täpid või valge katt, otsitakse pärmseeni (Candida spp.).